Příroda v Rakousku
Rakouská příroda je v mnoha směrech naprosto unikátní a prakticky každý turista, který poznal její kouzlo, si jí při odjezdu nemůže vynachválit. Ať už zavítáte do hor, či budete vaše procházky směřovat do nížin podél Dunaje, vždy budete romantikou a ojedinělou atmosférou téměř dojati. Všechno o to víc umocňuje přístup místních obyvatel, kteří nejen že jsou velmi pohostinní, ale své domečky okolo turistických stezek udržují ve velmi dobrém stavu, takže je celá scenérie naprosto dokonalá.
Když se zaměříme na konkrétní místa, která byste rozhodně měli navštívit, bude na prvním místě slavná alpská soutěska s poměrně komplikovaným názvem Liechtensteinklamm, která je zároveň jedna z nejhlubších, které se v celých Alpách nachází. Celá procházka tímto přírodním divem je vedena po různých můstcích, lávkách, tunelech apod., na kterých vždy vidíte na pod vámi se vařící vodu. Na konci 800 metrů dlouhé stezky se pak nachází nádherné vodopády s výškou 50 metrů. Za to vše sice zaplatíte 3,5 Eur, nicméně to určitě stojí za to. Další nádherou jsou pak Krimmelské vodopády, které jsou zároveň čtvrtými nejvyššími na světě, když zde voda padá z výšky 380 metrů. Sice po cestě k nim neuslyšíte vlastního slova, protože burácející vodu není možné překřičet, nicméně procházka po stezce, která končí na vrcholu vodopádů je ve spojení s okolní přírodou nádherná.
Kapitolou, která by mohla stát sama o sobě, je tzv. Solná komora, což je ohromná oblast zahrnující území Štýrska, Salzburska a Horního Rakouska. Častá jezera, malebné vesničky, solné doly a především ledové jeskyně dostaly i odborníky, kteří zapsali oblast na Seznam světového dědictví UNESCO. Vzhledem k tomu, že celý jeskynní systém naleznete pod pohořím Tennengebirge, nepřesahuje nikdy teplota v kotlinách 0 stupňů Celsia, díky čemuž voda hned mrzne a vytváří nádherné ledové útvary. Co se týče konkrétních míst, branou do celé Solné komory je městečko Gmunden a jakýmsi centrem je pak Hallstatt, do kterého byste ještě ve 20. století museli cestovat po vodě. Stále se zde těží sůl (cca 750 tis. tun ročně) a nikdo neví, jak je ložisko ve skutečnosti hluboké. Ze známých jeskyní je to pak například jedna z největších na celém světě nazvaná Svět ledových obrů, či extrémně hluboká Mammuthöhle. Nejkrásnější jezero Rakouska, Wolfgangsee, byste také neměli opomenout.
Pokud už patříte mezi zdatnější turisty, můžete pochopitelně poznávat přírodu v Rakousku z trochu jiných úhlů, respektive z vrcholků hor. Mezi nejznámější turistické stezky patří tzv. Adlerweg, který vede napříč celým Tyrolskem ze St. Johannu až po St. Anton. Celá horská cesta je značená a má zhruba 23 etap, ze kterých se větví různé menší stezky. Nejen, že zde potkáte většinu tyrolských památek, ale také poznáte typickou divokou alpskou přírodu na vlastní kůži. Když už budete v Alpách, v žádném případě nevynechejte druhé největší alpské jezero Bodensee, které je vytvořeno Rýnským ledovcem. Pokud jste uvažovali o cestě na kole, je toto jezero neoficiálním centrem nejkrásnějších cyklostezek v Evropě.