Rakouské alpy
Rakouské Alpy jsou dnes v podstatě synonymem pro Rakousko. Každý, kdo si nevybaví Vídeň, si musí vzpomenout na krásnou oblast zasněžených zimních Alp. Tento prožitek může být o to víc umocněn faktem, že Rakousko v posledních pár letech významně zapracovalo na celkové připravenosti, zmodernizovalo lanovky a zintenzivnilo veškeré služby v oblasti lyžařských středisek, takže si každý vášnivý lyžař přijde v naprostém luxusu na vše, co od zimní dovolené očekává. Vysoké hory má hodně zemí, ale jen málokterá je dokáže tak využít jako Rakousko.
Jak už bylo naznačeno v úvodu, kdybyste hledali typické rysy, které zimní dovolená v Rakousku nabízí, bude na prvním místě především okázalý luxus, kompletní výčet služeb a perfektně připravené sjezdovky s veškerým potřebným vybavením. Dalším plusem je fakt, že se jednoznačně nejedná pouze o vybavenost materiální, ale i veškerý personál a lidé v horských oblastech Rakouska jsou nesmírně pohostinní, vstřícní a pomohou vám prakticky kdykoliv. Když k tomu přidáte všudypřítomné skibusy, které jezdí mezi středisky, neplacená parkoviště pro lyžaře a vleky neustále bez front, dostáváme se na hranici snu každého lyžaře. Na vaše parkovací místo vás dovede obsluha, lanovka při nástupu dítěte zpomalí apod. Tyto klady našich sousedů bychom mohli hledat opravdu do nekonečna.
Dalším ukazatelem, kterým Rakousko pochopitelně láká turisty na zimní dovolenou, jsou zvučná jména místních lyžařských středisek. Sice méně rozsáhlým, ale pro Čechy asi nejznámějším je lyžařské středisko Hochficht, které leží na našich společných hranicích, a ze kterého je vidět i například na celé Lipno, či zbytek Šumavy. Centrem veškerého zimního sportování je pak město Innsbruck se stejnojmenným lyžařským areálem, když se díky svým 130 tis. obyvatel zároveň řadí mezi největší města Rakouska. V okolí naleznete mnoho lyžařských vesniček a není náhodou, že se zde dokonce dvakrát konaly olympijské hry (1964 a 1976). Pravděpodobně nejvyšší kvalitu služeb a infrastruktury nabízí ohromný lyžařský areál, který vznikl spojením dvou ledovcových oblastí – Kaprunu a Zell am See. Právě díky ledovcům se zde lyžuje celoročně a celé Rakousko je na tuto oblast náležitě pyšné. Nejznámějším je pak jednoznačně „bájný“ Kitzbühel přezdívaný Monte Carlo Alp v čele se známou sjezdovkou Streif, kterou si chce sjet každý. Doporučuje se to ale pouze v létě, protože v zimě je opravdu náročná a kvůli vysokému sklonu není na trať prakticky vidět.
To pochopitelně nejsou všechna lyžařská střediska, která byste v Rakousku našli, ale jen ty nejznámější. Celkem se počet odhaduje na více než třicet. Za zmínku určitě stojí i některé zajímavosti, které si zaslouží svůj zvláštní prostor. Tou první je známá sjezdovka Harakiri, která se nachází na svahu nad Mayrhofenem, a která se pyšní titulem nejprudší sjezdovka v Rakousku. Jak už plyne z názvu, pro nezkušeného lyžaře je to sebevražda, protože její sklon je nepředstavitelných 78%. Především snowboardisté pak musí znát rampu s názvem Stairway to Heaven (Schody do Nebe), která má nájezd dlouhý 600 m, a která vás vyhodí na rampu umístěnou o úroveň výš, tedy jako na schodech. Nájezdová rychlost zde překračuje 100 km/h.